اولین کنگره سراسری اعتیاد و رفتارهای پرخطر

عضویت

درگاه اعضاء

اخبار

تماس با ما

درباره کنگره مقدمه
 • امروز شنبه 8 تیر 1398
 • مقدمه

  فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

   


  امروزه اعتیاد به مواد مخدر به صورت یک مشکل جهانی درامده است و جامعه ایران مستثنی از این امر نیست. مشخص نمودن تاثیر مواد مخدر بر جامعه مشکل است، چرا که سال ها بعد بسیاری از نتایج آن بروز و ظهور پیدا می کنند.نگاهی به هزینه های متحمله از این معضل، ضرورت برخورد اصولی را هر چه بیشتر نمایان می سازد.بر هیچکس پوشیده نیست که گسترش این روند تیشه بر ریشه بنیادهای اخلاقی،اقتصادی و اجتماعی یک جامعه می زند و آن را از درون دچار فساد کرده و در نهایت به انحطاط می کشاند. این مشکل امروزه آنچنان خودنمایی می کند که هیچ کشوری نمی تواند خود را کاملا از آن مصون نگه دارد.

  از آغاز خلقت بشر، هر عصر و دوره­اي از زندگي انسان با اصطلاحات و واژه­هاي خاصي توصيف شده است. در همين راستا، دنياي متمدّن و مترقّي امروز با خصوصياتي نظير عصر علم، اطلاعات، صنعت و تکنولوژي مشخص مي­شود. علاوه بر اين، در تمام دوران زندگي انسان­ها، مسايل و مشکلاتي خاصي سلامت جسماني، اجتماعي و روان­شناختي آن­ها را تهديد نموده است. انسان معاصر نيز، همگام با پيشرفت سريع تکنولوژي و دسترسي آسان و سريع به طيف وسيعي از اطلاعات در معرض چالش­هاي فراواني قرار گرفته است. يکي از مشکلات و چالش­هاي اصلي فراروي جامعه­ي امروزي پديده­ي اعتياد مي­باشد. اعتياد يک کابوس و دام وحشتناکي است که برخي از افراد براي خود فراهم مي­کنند، مضموني که در مصحف عزيز مورد نکوهش قرار گرفته است (و لاتلقوا بايديکم الي التهلکه خودتان را با دست خود به هلاکت نيندازيد (سوره­ي مبارکه­ي بقره، آيه­ي 195). در اين راستا مي­توان اذعان داشت که مصرف مواد روان­گردان داراي عوارض متعدد مالي، جاني، اجتماعي و روان­شناختي است و بيماري اعتياد در خلال زندگي، افراد زيادي را به کام مرگ و ساير بيماري­هاي سخت و خطرناک مي­کشاند.

  در دهه­هاي اخير با ورود سيل عظيم مواد روان­گردان به جامعه که برخي از آن­ها به راحتي قابل توليد در آزمايشگاه مي­باشند، طيف وابستگي به مواد و سوء مصرف مواد گستردگي مضاعف پيدا نموده است. متاسفانه اين پديده با پايين آمدن سن شروع استعمال مواد، در بين دانشجويان نيز مشاهده مي­شود. بروز و شيوع اعتياد در جامعه­ي دانشجويي اين نکته را خاطر نشان مي­سازد که به پديده­ي اعتياد و عوامل دخيل در آن بايد به صورت علمي پرداخته شود و گام­هاي اساسي در زمينه­ي شناسايي و پيشگيري از آن برداشته شود.

  اعتياد در بهترين وجه توصيفي داراي چرخه­هاي متبادل زيستي، رواني، اجتماعي و معنوي است. بنابراين، بررسي جنبه­هاي مختلف علت­شناختي، نشانه­شناسي و پديدآيي آن و همچنين اتخاذ رويکردهاي پيشگيرانه و توانمندساز در اين زمينه نيازمند توجّه جدي به ابعاد زيستي، رواني، اجتماعي و معنوي است. نتايج بررسي­ها نشان مي­دهند که سيستم اعتقادي و باورهاي افراد نقش مهمي در شروع و نگهداشت مصرف مواد دارد. به عبارات ديگر، باورهاي غيرمنطقي، ناکارآمد و نادرست يکي از کانال­هاي مخرّب ورود به دنياي اعتياد مي­باشد. در زمينه اصلاح باورهاي ناکارآمد الگوهايي مختلفي وجود دارد. يکي از بهترين الگوها بهره­گيري از خود افراد به منظور تعديل و حذف اين باورها از طريق آگاه­سازي و دانش­افزايي مي­باشد. اولین کنگره اعتیاد و رفتارهای پرخطر بر اساس همين باور برگزار خواهد شد.

  با استعانت از خداوند متعال و با تاکيد بر عبارت دل­نشين بيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) که فرمودند: « دانشگاه مبدأ همه تحولات است »، اولین کنگره سراسری اعتیاد و رفتارهای پرخطر با هدف بررسي علمي اين معضل بزرگ از زواياي مختلف توسط دانشجويان، پژوهشگران و اساتید، شناساندن جنبه­هاي مختلف اعتياد، مشکلات متعدد روان­شناختي و آسيب­هاي اجتماعي همراه با آن به دانشجويان به منظور توانمندسازي و ايمن نمودن اين قشر در برابر سوء مصرف مواد به صورت ملی برگزار مي­شود.